POZANTI’NIN GEÇMİŞTEN GELECEĞE ANADOLU ZÜBEYDE ANA KÜLTÜR EVİ AÇILDI

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın gayretleri sonucunda geçmişten geleceğe Anadolu motiflerini gelecek nesillere aktarabilmek adına ilçeye kazandırılan 3 adet kültür evinin açılışı yapıldı.

“Geçmişten Geleceğe Anadolu Zübeyde Ana Kültür Evi”, “Türkmen Kültür Sanat ve Yaşam Evi” ve son olarak “Zeynep Karaaslan Bez Bebek Kültür Evinin” açılışı 29 Ekim Cumhuriyetin 100. Yılında gerçekleştirilerek Pozantılılara armağan edildi.

Devlet Demir Yolları’ndan kiralanan tarihi binalar belediye ekipleri tarafından aylar öncesinden tadilata alındı. Yapılan tadilat sonrasında ninelerimizin ve annelerimizin yıllardır sandıklarda bekleyen el emeği göz nuru olan ürünleri, kültür evlerinin raflarını süsledi. 

Açılışa Kaymakam Fatih Karamahmut, Belediye Başkanı Mustafa Çay, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mehmet Nuri Dilek, İlçe Emniyet Müdürü Kahraman Özkeskin ve Pozantılılar katıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Çay, açılış öncesi yapmış olduğu konuşmada kültür evleri düşüncesinin nasıl ortaya çıktığı ve bu zamana kadar neler yaptıklarını anlatarak tüm gezginleri ve sanatseverleri kültür evlerini gezmeye davet etti.

TARİHİN DERİNKLİKLERİNE GÖTÜRECEK

“100. Yıl coşkusunu iliklerimize kadar hissetmek ve hissettirmek adına çok büyük emek ve özveriyle 3 kültür evimizi Pozantılı halkımızın hizmetine sunduk” diye konuşmasına başlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, tarih ile kültürü mozaik haline getirmenin çok daha uygun ve anlam ifade edeceğini düşünerek Devlet Demir Yolları’ndan binayı kiraladıklarını söyledi.

Adana Gençlik Merkezi Müdiresi Senem Açıkgöz Hanımefendi ile bir araya gelerek Geçmişten Geleceğe Anadolu Zübeyde Ana Kültür Evi ile Türkmen Kültür Sanat ve Yaşam Evini hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Çay, “Gerçekten Senem Açıkgöz Hanımefendi yıllardır kendi biriktirdiği emeklerinin dışında da ülkemizde öyle güzel bir gönül köprüsü kurmuş ki Türkiye’nin her yerinden kargo geldi. Bugüne kadar sandıkların içerisinde gizlenmiş belki kendi torunları bile görmemiş üzerine bir sürü yatak yorgan koydukları sandıkları açtılar ve gün ışığına çıkan birçok eser ortaya çıktı. O eserlerde şimdi kültür evlerimizde ziyaretçilerini bekliyor. Ülkemizin değişik yerlerinden gezmeye gelenlerin ilçemizde gezip görecekleri 3 adet kültür evi oldu. Bu evlerimize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek, kendilerini tarihin derinliklerine götürecek tüm misafirleri kültür evlerini gezmeye davet etti.

Başkan Çay, açılış sonunda kültür evlerinin ortaya çıkmasında emeği geçen Senem Açıkgöz ve Zeynep Karaaslan’a teşekkür ederek çiçek ile plaket hediye etti.