Birliğin Kuruluşu ve Tarihi Geçmişi

  Çukurova Belediyeler Birliği Bakanlar Kurulunun 23/09/1997 tarihli ve 97/9992 sayılı kararı ile kurulmuştur.

         Birliğin üyeleri Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerinin büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleridir. Birlik merkezi Adana’dadır.       

       Birliğe 1997-2009 yılları arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç DURAK, 2009-2011 yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit ÖZCAN,2011-2016 yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ,2016-2019 yılları arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ başkanlık yapmıştır. 2019 yılının Mayıs ayında yapılan seçim sonucunda Osmaniye Belediye Başkanı Kadir  KARA  birlik başkanlığına seçilmiştir ve halen görevini sürdürmektedir.

       Çukurova Belediyeler Birliğinin kuruluş amacı; belediyeler arası ilişkiler, görüş alış verişleri de dahil olmak üzere iyi ilişkilerin kurulmasını ve ortak projeler üretilmesini; belediyelerin içinde bulunduğu sıkıntıların, İçişleri Bakanlığı nezdinde ve çeşitli platformlarda dile getirilerek çözüm yolları aranmasını; belediyelerin atanmış ve seçilmiş personeline yönelik olarak düzenlenen eğitim çalışmalarına ve Mevzuat Bilgilendirme Toplantılarına bölgede ve bölge dışında devam edilmesiyle üyelerin tanışma, kaynaşma ve belediye kanunlarından haberdar olmalarını sağlamak; üye belediyelere yurtiçi ve yurtdışı hibe projelerinin ve belediyeler arası işbirliği projelerinin hazırlanması ve yürütülmesinde destek olmak ayrıca belediyelerimize problemlerin giderilmesi ve çözümü konusunda yardımcı olmak ve danışmanlık yapmak çeşitli inceleme ve gezi programları ile bilgi, görgü ve deneyim geliştirici çalışmalar yapmaktır.