TOROSLAR BELEDİYESİ

Toplanan Piller TAP’a Teslim Edildi

Toroslar Belediyesi,  kaynağında ayrıştırıp topladığı 300 kilogram atık pil ile yaklaşık 100 bin metreküp verimli toprağı kirletilmekten kurtardı.

Hayata geçirdiği örnek projelerle dikkat çeken Toroslar Belediyesi, geri dönüşümde de  öncü çalışmalara imza atıyor.

 Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak için sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmalarına önem veren belediye, ilçe genelinde topladığı 300 kilogram atık pili Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) teslim etti.

İlçedeki okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile alışveriş merkezlerine yerleştirilen atık pil toplama kutusundan toplanan 300 kilogram atık pil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş kuruluş olan TAP tarafından geri kazandırılacak. Çöp yerine atık pil kutularına atılması önemle bildirilen piller, yeniden işlenerek birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılıyor.

 Yapılan araştırmalara göre bir kalem pilin; 4 metreküp verimli toprağı ve 800 bin litre suyu kirletebildiği görülmekte. Bu kapsamda Toroslar Belediyesi’nin topladığı 300 kilogram atık pil ile yaklaşık 100 bin metreküp toprak kirletilmekten kurtarılmış oldu.