KOZAN BELEDİYESİ

Hayat Boyu Eğitim Merkezinde Meslek Kursları Devam ediyor

Kozan Belediyesi Şehit Bünyamin Çabuk Hayatboyu Eğitim merkezinde meslek kursları alan kadınlar öğreniyor üretiyor ve ev ekonomilerine katkı sunuyor.

 2017 yılında Kozan Belediyesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı” kapsamında şehidin adı verilen Şehit Bünyamin Çabuk Hayatboyu Eğitim merkezinde Kozanlı kadınlar halk eğitim merkezi işbirliği öğrendikleri meslek eğitimlerini ev ekonomisine kazandırdı.

Kozan Belediyesi ve halk eğitim merkezi iş birliği ile İŞKUR destekleri ile açılan kurslara katılan 36 kadın kursiyer, dikiş nakış, telkâri ve giyim kurslarından öğrendiklerini meslekleri tasarım ve ha yal dünyaları birleştirerek ev ekonomilerine katkıya dönüştürüyorlar. Kursiyerler halk eğitim merkezi sergi alanında ürünlerini satışa sür erken sosyal medya ve internet üzerinden de ürettikleri tasarımları satışa çıkarıyor.

2017 yılında açılan Şehit Bünyamin Çabuk Hayatboyu Eğitim merkezinde çalışmalar hakkında açıklama yapan, Kozan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gökhan Söğüt,  Türkeli mahallesinde bu bölgenin Hakkari de şehit olan Bünyamin Çabuk’un adını aldığı merkez de eğitimlerin kadınların ekonomisine katkı sunduğunu ifade ederek ” Burada 3 sınıfta 36 kursiyerimiz var. Aylık 3-6 aylık periyotlarda eğitimlerimiz değişiyor. Zaman zaman İŞKUR destekleri ile eğitimlerde oluyor. Üreten bir toplum, üreten kadın olma hayallerini Kozan Belediyesinin destekleri ile gerçekleştiriyorlar. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın destekleri ile süren merkezimizde ilçemiz insanlarının aktif üretken olması, turizm canlanması için çalışma sürdürüyoruz. Bu merkezimizde sosyal projeler arasında yer almakta” diye konuştu.

Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretici Hatice Aluklu eski kullanılmayan ürünlerin tasarım ile yeniden üretime kazandırıldığını ifade ederek ” Kanaviçe çalışmaları, örtüler, çeyizler hazırlanıyor yada çevrelerinden sipariş alarak satış yapıyorlar” dedi.